27. května 2013 (MEIDAFAX) - Pro desítky tisíc dětí v celém Česku zůstanou v září dveře mateřských školek zavřené. Není pro ně místo. Že se s tím rodiče musí smířit? Ale kdeže. Proti neoprávněnému odmítnutí dítěte školkou se mohou odvolat na Krajský úřad.

Školka nemusí mít při přijímání dětí vždy poslední slovo. I proti odmítnutí přijmout dítě se lze odvolat. Otázka je, jestli to rodičům bude něco platné. Ale zkusit to mohou. Rodiče dětí, které nebyly protiprávně přijaté do mateřské školy, se mohou podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka obrátit na krajský úřad. Ten by je měl přijmout dodatečně, i kdyby tím byla překročená kapacita školky.

Povinností zřizovatele je do začátku školního roku počet míst navýšit. Z praxe podle zástupce ombudsmana však vyplývá, že odvolání nejsou úspěšná, protože místa ve školkách jsou v době odvolání už obsazená jinými dětmi. "Právo odvolat se postrádá v tomto pojetí faktický význam a stává se jen formalitou. Jeho smyslem přitom má být napravení nezákonného stavu," uvedl Křeček.

Typickým nezákonným odmítnutím dítěte jsou podle něj situace, kdy do mateřské školy nebylo přijaté dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, které nemělo trvalý pobyt v obci, v níž se školka nachází, ačkoli přijaty byly i děti mladší.

Problém dostat místo v mateřské škole má v posledních letech stále více dětí. Například letos v Brně se po prvním kole výběrového řízení nedostalo do školek 2373 dětí z 4594 přihlášených. Šestileté a pětileté děti však byly podle vedení magistrátu přijaté všechny. Obecně ministerstvo práce a sociálních věcí přiznalo, že se do mateřských školek v posledním roce nedostalo 60 tisíc dětí.

Ředitelé mateřských škol by si i přes velký zájem a malou kapacitu měli podle Křečka nechat nějaká volná místa pro případ odvolání rodičů neúspěšných dětí. Krajský úřad může o přijetí nezákonně odmítnutého dítěte rozhodnout sám. "Maximální kapacita žáků (ve školce) nemůže být na újmu dítěti, které nebylo protiprávně do mateřské školy přijato," uvedl Křeček. Ředitelé mohou požádat o výjimku z nejvyššího počtu dětí podle školského zákona.

Křeček poukázal také na nedostatečnou kapacitu školek. Jejich zřizovatelé jsou podle něj mnohdy neochotní situaci měnit. Proti nezákonným rozhodnutím o nepřijetí dětí do školek by mělo podle zástupce ombudsmana bojovat také ministerstvo školství, které je prý ale nečinné. "Ministerstvo by také mělo hledat legislativní řešení, které by upravilo vymahatelnost finanční spoluúčasti obcí na předškolním vzdělávání dětí v případě, že samy mateřskou školu nemají," dodal Křeček.