Brno, 26. září 2013 - Stovka zdravotníků se ve středu 25. září sešla v brněnském hotelu Continental na konferenci na téma „Komunikace se zdravotně postiženými ve zdravotnických zařízeních“. Desítka přednášejících hlavně z řad ošetřujícího nemocničního personálu si dala za úkol zmapovat úroveň péče o nevidomé, neslyšící i mentálně a tělesně postižené pacienty.

„Jsme rádi, že o téma byl tak veliký zájem, péče o postižené je přece jen specifická, a přestože se do naší nemocnice každý měsíc dostávají spíše postižení jednotlivci než desítky pacientů považujeme profesionální odborný přístup personálu za velmi důležitý,“ vysvětlil Bořek Semrád, ředitel tišnovské nemocnice, která odbornou akci společně s Nemocnicí Boskovice připravila.

Přednášející se zabývali specifiky při komunikaci s tělesně a sluchově postiženými, nevidomými i pacienty po mozkových příhodách.

„Lidé si neuvědomují, že postiženým se může stát kdokoli z nás během jedné sekundy v důsledku úrazu, nehody, nemoci nebo komplikovaným vývojem v prenatálním období či komplikovaným porodem,“ zamýšlí se Bořek Semrád. „Jsou to pacienti, ke kterým musí zdravotnický personál přistupovat stejně profesionálně a se stejnou úctou a respektem jako ke zdravým pacientům. Proto je důležité pravidelné setkávání a vyměňování si zkušeností na odborné úrovni.“

Součástí jednotlivých vystoupení jak vrchních sester, tak i logopedů a fyzioterapeutů byly konkrétní postupy komunikace s postiženými.

„Zvláštní péči věnujeme nevidomým a pacientům se sluchovým postižením. Například při komunikaci s nevidomým by měla sestra při vstupu do místnosti dát najevo svou přítomnost lehkým dotekem pacientova předloktí, při komunikaci se sluchově postiženým by měla sestra hovořit tak, aby z jejích úst mohl pacient pohodlně odezírat, její řeč by měla být zřetelná bez přehnané artikulace v přiměřeném tempu,“ naznačuje způsob práce s postiženými Dan Navrátil, jednatel Nemocnice Boskovice.

Velkou pozornost sklidily videoukázky na téma práce s pacienty po mozkové příhodě nebo poranění mozku jako následku dopravní nehody a příspěvky o komunikaci s nevidomými a sluchově postiženými, které přednesli členové Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, s nimiž jsou konkrétní postupy v nemocnicích pravidelně konzultovány.

(red)