Brno, 26. listopadu 2013 - Kmenové buňky jsou extrémně zajímavým objektem vědy a velkou nadějí pro medicínu. Od roku 2007 padly za objevy z oblasti kmenových buněk dvě Nobelovy ceny, z nichž ta druhá z loňského roku je jednou z nejrychleji udělených cen v historii. O kmenových buňkách se mluví jako o zázračném léku na slepotu, rakovinu, stařecké demence, úrazy páteře, srdeční selhání, cukrovku a mnoho dalších onemocnění. Také prý mohou prodloužit život. Je to pravda? Tvrdí to také vědci nebo je to pouhá novinářská fikce? Nejen o tom prozradí více odborník Petr Dvořák na přednášce s názvem "Co kdybyste mohli žít věčně?", která se uskuteční 28. listopadu v 18.00 hodin na brněnské hvězdárně.
Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc. je molekulární biolog a genetik. Vystudoval Mendelovu univerzitu v Brně, nyní je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a prorektorem pro vědu. Jeho výzkumným oborem jsou kmenové buňky, obzvláště se zabývá signalizací růstového faktoru fibroblastů v lidských embryonálních kmenových buňkách.
Proniká i do dalších oblastí, jako je postup diferenciace kmenových buněk na buňky různých typů tkání, stabilitou genetické informace při kultivaci kmenových buněk a jejich užití pro vývoj léků.