Brno, 5. února 2015 - V Technickém muzeu v Brně je k vidění opravdu neuvěřitelná výstava. Návštěvníci mají až do 19. února neopakovatelnou možnost obdivovat unikátní výstavu mikrominiatur. Jedná se o výtvory tak malé, že nejdou zhlédnout pouhým okem, ale jen pomocí mikroskopu nebo lupy.
Autorem vystavovaných prací je Vladimír Aniskin z Ruska, který strávil na tvorbě objektů velikých jen zlomek milimetru mnoho týdnů a někdy i několik měsíců. Jeho dílo prezentuje velice náročnou a dokonalou práci. Jedná se totiž o vysoce profesionální řemeslnou techniku, která nemá na světě obdoby.
Práce na těchto objektech byla velmi precizní a titěrná. Už samotný název výstavy „Umění mezi tlukoty srdce“ odkazuje na neuvěřitelný výkon a naprosté soustředění. Mikrominiaturní díla se vytvářejí ručně, což přináší také své problémy. První komplikací je třes rukou, který následně znesnadňuje vytváření díla. Každý pohyb musí být proveden přesně a na první pokus. Druhým problémem je pulsování krve v prstech. Většina lidí zmíněné pulsování ani nepostřehne. Umělec se ale musí naučit pracovat přesně mezi údery svého srdce.
K vidění je nejmenší sněhulák na světě, legendární okovaná blecha a další neuvěřitelná mistrovská díla. Kupříkladu karavana sedmi velbloudů v uchu jehly je vysoká pouze mezi 80 až 100 mikrometrů. Jiné výtvory jsou zase vyrobeny z lidských vlasů nebo ukryty v zrníčku máku. Vstupné do výstavy je zahrnuto v jednotné vstupence do všech expozic muzea.
Zdroj a foto: TMB