Brno, 14. května 2015 - Na konci roku 2014 byl představen FriendlyVox – ozvučený portál pro nevidomé, s nevidomými tvořený a jimi inspirovaný. První funkce spuštěné v loňském roce autoři  FriendlyVox zdokonalili a taktéž rozšířili o řadu dalších. Nyní se FriendlyVox představuje na Tmavomodrém festivalu v Brně a ukazuje své možnosti nevidomým, kteří přišli předvést svůj talent, ale i těm, kteří dorazili, aby mohli obdivovat talent druhých.

FriendlyVox dnes nevidomým zpřístupňuje třeba služby E-mailu či Wikipedie, cestu k hudbě podporuje prostřednictvím ozvučeného Youtube atd. FriendlyVox je pomocí, kterou neuvidíte, ale v životě je nepřehlédnutelná.

Ve dnech 14. 5.–16. 5. 2015 se v brněnském Sále Břetislava Bakaly (Bílý dům) uskuteční již 26. ročník tradičního mezinárodního hudebního festivalu. Právě na Tmavomodrém festivalu se setkávají zrakově znevýhodněné děti a studenti, aby mohli představit své hudební nadání a zpříjemnit květnové dny sobě i všem příchozím.   Jako každý rok probíhá současně s festivalem i přehlídka pomůcek pro zrakově znevýhodněné, na které se představí mj. i ozvučený portál FriendlyVox, jehož snahou je komfortní zpřístupnění nejpoužívanějších služeb internetu právě zrakově znevýhodněným lidem. Nově nabízí také správu kontaktů, stovky českých i zahraničních rádií, zpravodajství, Wikipedii, novou sekci zábavy atd.

„Moc nás těší, že se Tmavomodrého festivalu můžeme zúčastnit. FriendlyVox se narodil v Brně, je vyvíjen ve spolupráci s brněnskými nevidomými proto, aby se stal nástrojem, který všem nevidomým zpříjemní užívání internetu. Pokud se pro hudebníky vystupující zde v Brně stane FriendlyVox oblíbeným portálem, který jim usnadní třeba cestu k přehrávání hudebních videí na YouTube, budeme moc rádi,“ říká Ing. Vladimír Jareš, zakladatel společnosti TurboConsult, která portál vyvíjí.

FriendlyVox je nástrojem tvořeným českými odborníky ve spolupráci s nevidomými a především pro nevidomé. Proto se neustále zdokonaluje. Jedině tak může nabídnout co nejkomfortnější uživatelské možnosti.  Portál začínal s nabídkou e-mailu, ozvučení zpravodajských portálů, poslechu rádia a vytyčil si řadu dalších cílů. Ty postupně naplňuje, a tak dnes nevidomí mohou pracovat např. s Wikipedií, Youtube, kontakty, službou Google translator. Vedle těchto globálně využívaných funkcí umožňuje rovněž FriendlyVox začleňovat v rámci svých jednotlivých národních instancí lokální funkce a informace. Pro české uživatele je tak v této chvíli v nabídce třeba předpověď počasí pro jednotlivé regiony České republiky, vyhledávání v jízdních řádech či ozvučený přístup k portálu Světluška. FriendlyVox je plně cloudové řešení, a lze jej tedy spustit na jakémkoli počítači, odkudkoli na světě. V těchto dnech nově i v anglické a německé verzi.  

FriendlyVox je momentálně svým uživatelům k dispozici bezplatně. Po dobudování základních funkcí a vlastností portálu, které se předpokládá v průběhu roku 2015, bude část funkcionality převedena do placeného režimu. Současně s tím se TurboConsult zaměří na zajištění podmínek pro to, aby na FriendlyVox mohl být poskytován státní příspěvek na nákup zvláštní pomůcky podle platné legislativy.