Brno, 8. února 2016 - Jednatřicetiletá žena, které před 19 lety transplantovali srdce na základě vrozeného onemocnění srdečního svalu, porodila v pondělí 1. února 2016 císařským řezem ve Fakultní nemocnici v Bohunicích. Obě, matka i dcera, jsou zdravé.

„Matka, které bylo v době transplantace 12 let a je v České republice teprve druhou matkou s transplantovaným srdcem, byla operována v našem centru profesorem Janem Černým. Je to opravdu unikátní a máme z toho velkou radost,“ informuje ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno Petr Němec.

Potransplantační období probíhalo u mladé ženy nekomplikovaně, po celou dobu byla pacientka pod dohledem lékařů CKTCH a žila normálním kvalitním životem, vystudovala střední školu. Gravidita pacientek je přitom po transplantaci srdce vysoce riziková. „Matka je po dobu těhotenství ohrožena tzv. odhojením srdce, problém pokračuje i časně po porodu. Důvodem je nutnost vysazení některých léků proti odhojení, které mohou působit toxicky na plod,“ vysvětluje MUDr. Ošmerová, ošetřující lékařka s tím, že proto se těhotenství po transplantaci obecně nedoporučuje.

Počty dokončených těhotenství se ve světě počítají jen na desítky. Během těhotenství je nutné pečlivé sledování pacientky, úzce spolupracuje několik odborníků - kardiolog, gynekolog i porodník. Nejdůležitější je monitoring funkce transplantovaného srdce. V České republice se první dítě pacientce po transplantaci srdce narodilo v r. 2011 (pacientka byla 2 roky po transplantaci a narodila se jí také dcera). Dítě narozené tento týden matce transplantované na pracovišti CKTCH Brno je v pořadí druhé.