Brno, 31. srpna 2017 - O více než jeden stupeň Celsia se letos oproti loňsku zvýšila průměrná teplota v prázdninových měsících. Ukazují to například údaje z meteorologické stanice v Brně. Průměrnou teplotu okolo téměř 24 stupňů z července a srpna roku 2015 se zde však překonat nepodařilo. Meteorologové přitom předpovídají, že i letošní konec léta by měl být teplotně nadprůměrný.

Téměř 22 stupňů Celsia. Tolik činila průměrná teplota během letošních letních prázdnin v Brně. Toto období tak v porovnání s loňským rokem zaznamenalo z hlediska průměrné teploty nárůst o více než jeden stupeň Celsia. Ve srovnání s rokem 2015 však letošní prázdniny stále zaostávají, neboť tehdy bylo během července i srpna pokaždé naměřeno v průměru téměř 24 stupňů, výsledná průměrná hodnota se tak pohybovala těsně pod právě čtyřiadvacetistupňovou hranicí. Zajímavý jev lze přitom sledovat při srovnání letních prázdnin za posledních pět kalendářních roků. Zatímco v sudých letech na školáky čekaly spíše teplotně podprůměrné dva měsíce volna, u lichých roků včetně letoška lze naopak pozorovat trend spojený s nadprůměrnými teplotami.

Pokud jde o konkrétní dny léta, za tropické – tedy ty, kdy rtuť teploměru vystoupala nad hranici 30 stupňů Celsia – se dala letos označit téměř polovina dnů z celých prázdnin. Vůbec nejteplejší období v ČR přišlo na přelomu července a srpna, kdy byla celá republika zalitá ostrým sluncem v kombinaci s tropickým vzduchem. Zatím nejvyšší teplota tohoto roku byla naměřena ve Strážnici na Hodonínsku 3. srpna, kdy činila 38,3 stupně Celsia. Tomuto horkému období předcházely dny, které je možné považovat naopak za nejchladnější z celých prázdnin. Průměrné teploty se během nich pohybovaly hluboko pod 20 stupni.

Nadprůměrný konec léta

Pokud jde o zbytek léta, i ten by měl být podle meteorologů teplotně nadprůměrný. Český hydrometeorologický ústav ve své dlouhodobé předpovědi uvádí, že prvních deset zářijových dnů by se měly průměrné teploty v Česku pohybovat okolo 23 stupňů. Následující týden pak bude o jeden stupeň chladnější, závěrečných sedm letních dní by pak teploty měly dosahovat v průměru 20 stupňů. Tyto údaje znamenají, že i závěr nejteplejšího ročního období by v letošním roce měl být nadprůměrný.

Tropických dnů přibude

Letošní teplejší letní prázdniny korespondují s dlouhodobým výhledem pro Českou republiku, se kterým přišli experti z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Podle jejich výzkumu by měla průměrná teplota v ČR do roku 2040 stoupnout o minimálně jeden stupeň Celsia, v roce 2060 bychom pak měli zaznamenat nárůst až o 2,5 stupně. Zároveň by se měl také v dlouhodobém horizontu zvýšit počet letních a tropických dnů.

Vlny veder mohou mít zásadní dopady na lidský organismus, ať už z hlediska zdraví, či produktivity práce. Především v letních dnech je proto dobré vystavovat své tělo slunečnímu záření co nejméně. „S tím může pomoci též vhodně zvolená stínicí technika, ať už se jedná o pobyt v zaměstnání, či doma,“ uvádí Lubomír Valenta, marketingový manažer firmy Lomax, jež patří k tuzemským výrobcům venkovní stínicí techniky.