Brno, 8. listopadu 2017 – Novodobými konflikty nebo mírovými misemi v zahraničí prošlo 12 tisíc českých vojáků. A veteránů druhé světové války žije v České republice posledních 600. Právě jim je určen 11. listopad, kdy si připomínáme Den válečných veteránů.
Den válečných veteránů se slaví především v anglosaských zemích už od roku 1921. Tehdy velitel britských expedičních sil sir DouglasHaig zvolil vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Odkázal tím k bojům na flanderských polích u města Yprés, kde tehdy vlčí máky kvetly a kde se poprvé použil bojový plyn.
Společnost Post Bellum chce přispět k tomu, aby se 11. listopad jako Den válečných veteránů dostal do povědomí veřejnosti i v České republice. „Rádi bychom kampaní všem československým válečným veteránům poděkovali, vyjádřili úctu a zároveň – s pomocí veřejnosti – přispěli k tomu, abychom mohli pro archiv Paměť národa zaznamenat vzpomínky těch, kteří ještě ve sbírce nejsou. Dokud je čas,“ vysvětluje záměr sbírky provozní ředitel Post Bellum Jan Polouček.
Společnost Post Bellum se k této tradici připojuje už potřetí sbírkou s vlčími máky. Dobrovolníci s kasičkami se objeví 10. a 11. listopadu v centru Brna. Máky lze pořídit i v kasičkách na dalších třech pevných místech, a to v knihkupectví Academia na náměstí Svobody 13, v Moravské zemské knihovně v Brně na Kounicově 65 a v Komunitním centru válečných veteránů na Dobrovského 27.