Brno, 13. listopadu 2018 - Co nejrychleji zdolat všech 18 pater výškové budovy A1 Fakulty strojního inženýrství (FSI) VUT – to je úkol pro závodníky, kteří se v letošním roce přihlásili do netradičního závodu Strojařské schody. První soutěžící vyběhnou na schodiště ve čtvrtek 15. listopadu v 10:00.
Závod pořádá Studentská komora Akademického senátu FSI v rámci listopadové události Strojařský knír, kterou se fakulta zapojila do celosvětové charitativní akce Movember.
„Stejně jako v loňském roce je úkolem závodníků – ať už půjde o jednotlivce nebo týmy – zdolat 18 pater výškové budovy A1. Celkem jde o 362 schodů s průměrnou výškou 18 cm. Závodníci tedy musejí zdolat převýšení 65 metrů. Pravidla jim zakazují jedinou věc – pomáhat si při běhu tím, že by se drželi zábradlí,“ uvedla tisková mluvčí FSI Radka Šťávová.
Každý účastník dostane bezkontaktní měřící čip. Svoje umístění na výsledkové listině tak může sledovat v reálném čase na obrazovkách umístěných u startu a v cíli závodu. Nejprve na závodní trasu vyběhnou v 10:00 jednotlivci, od 14:00 je pak vystřídají štafety. V jednom z týmů poběží také děkan FSI doc. Jaroslav Katolický. Slavnostní vyhlášení se bude konat ve foyer Auly Q v 15:30.
Hlavním sponzorem 15. ročníku sportovního závodu je společnost Edwards, která do soutěže věnovala hodnotné ceny. Vítězové všech kategorií získají například poukázky na nákup sportovního vybavení.
Populární závod vznikl v roce 2000 na popud Centra sportovních aktivit VUT. Kvůli rozsáhlé rekonstrukci výškové budovy A1 FSI se závod v letech 2013-2016 neuskutečnil. Ke znovuobnovení tradice Strojařských schodů se fakulta vrátila v roce 2017. V tomto roce také zaběhl student Ondřej Piňos nový rekord na prodloužené trati čítající 18 pater. Celkem 362 schodů zdolal v čase 1:28,36. Zda jeho výkon někdo překoná, bude jasné už ve čtvrtek odpoledne.
Strojařské schody jsou jednou z akcí Strojařského kníru. FSI se jako jediná fakulta VUT připojila k celosvětové kampani Movember. Finanční prostředky ze startovného budou věnovány právě na účet Movemberu v České republice. Brněnští strojaři tak přispějí k šíření osvěty o rakovině prostaty nebo varlat u mužů, ale také k nákupu přístrojů do nemocnic.
Doprovodnou akcí sportovního závodu bude také informační a náborová kampaň Strojárna až na dřeň, cílená na podporu Českého národního registru dárců kostní dřeně. Hlavním organizátorem je spolek ALMA MATER z.s., spoluorganizátorem pak spolek PaLetA. Transplantaci kostní dřeně v České republice ročně absolvuje několik set pacientů, přibližně pro každého čtvrtého pacienta se ale podle organizátorů vhodný dárce nenajde.
„Cílem dobrovolníků ze spolků ALMA MATER a PaLetA je rozšiřovat počet dobrovolných dárců a jako Fakulta strojního inženýrství jsme se rozhodli jejich aktivitu podpořit. Dobrovolníci budou zájemce z řad závodníků i studentů informovat o tom, proč se dárci hledají, komu může darovaná kostní dřeň pomoci nebo zda jsou vhodnými dárci,“ dodala Šťávová. Akce je otevřená pro širokou veřejnost.
Foto: archív VUT