Brno, 5. prosince 2018 - Zájem Brňanů o živé vánoční jedličky v květináči předčil letos všechna očekávání. V dobročinných obchodech Nadace Veronica jich lidé v uplynulých dvou týdnech nakoupili již 550. Je tak pravděpodobné, že se stromečky vyprodají do půlky prosince.

Projekt vánočních jedliček v květináči má v Brně už dvacetiletou tradici, v současnosti jej vede organizace Rezekvítek a jedličky pochází od Lesů města Brna. Kromě dobročinných obchodů Nadace Veronica koupí lidé stromky i na řadě dalších míst, prodeje tam ale dosahují většinou jen desítek kusů. V dubnu mohou lidé svoje jedličky vysadit v rámci společného sázení s Lesy města Brna.

Dobročinné obchody Nadace Veronica prodávají jedličky již třetím rokem, předtím je prodával Ekologický institut Veronica. „Začínali jsme na pěti stech, loni jsme prodali už sedm set kusů a letos jsme u Lesů rezervovali devět set jedliček. Vůbec by nás ale nenapadlo, že by tato zásoba mohla být pryč už v půlce prosince. V nadačních obchodech na Panské, Palackého a Pekařské prodali už dohromady pět set padesát jedliček v květináči,“ uvedla ředitelka Nadace Veronica Helena Továrková.

Jedličky se oficiálně začaly prodávat 26. listopadu. V nadačních obchodech si ale pro první stromky lidé přišli o několik dní dřív. „Lidé stromečky viděli navezené na dvorech za obchody a domáhali se nákupu, tak jsme jim to umožnili,” vysvětlila Továrková.

Vzhledem k suchu a vedru a s tím spojenými zvýšenými náklady na vypěstování jedliček se letos po řadě let zvedla cena z 99 na 120 korun. Od nákupu to ale přesto neodradilo. „Letos jsme jako novinku přidali fotosoutěž. Kdo svou jedličku vyfotí a přidá s označením nadace na sociální sítě, může vyhrát mošty z Hostětína a určovací klíče od Rezekvítku,” popsala Továrková.

V minulých letech se ve Veronice podařilo po vyčerpání vlastních zásob získat neprodané stromky od dalších zapojených organizací i rezervy od Lesů města Brna. Zda to bude při takovém zájmu možné i letos, zatím není jisté.

Vánoční jedličky v květináči nabízejí brněnské ekologické organizace již od roku 1998. Smyslem projektu je omezit plýtvání řezanými stromky a zároveň vracet zpět do brněnských lesů původní druh - jedli bělokorou. Na jaře se mohou všichni majitelů stromků zúčastnit společného sázení, které odborně zajišťují pracovníci Lesů města Brna.

Foto: bypolak.com