Brno, 16. února 2020 – Na sběrném středisku odpadů Vídeňská-Jílová v Brně může kdokoliv předat funkční spotřebiče do projektu Jsem zpět! Na základě spolupráce Brna s provozovatelem kolektivního systému ELEKTROWIN a společností SAKO Brno je zde vytvořeno speciální místo zpětného odběru pro odevzdání funkčních spotřebičů. „Hlavním účelem je předcházení vzniku odpadů a prodloužení životnosti spotřebičů. Rozšířili jsme naše projekty o další druh odpadu, který se může využít na pomoc tam, kde je nejvíce zapotřebí,“ uvádí předseda představenstva společnosti SAKO Brno Filip Leder.

Zpětně odebrané plně funkční spotřebiče projdou odbornou kontrolou certifikovaného servisního technika, který zodpovídá za jeho bezpečnost. Projekt dbá na transparentní a bezpečné použití spotřebičů. Po provedení kontroly je vybrána charitativní organizace, které je spotřebič věnován. Mezi organizace patří dětské domovy, azylové domy, Armáda spásy, Sdružení Práh Brno, apod. Pokud spotřebič neodpovídá nutným požadavkům, ani tehdy jeho život nekončí – bude předán do zpracovatelského zařízení, kde zajistí z 90 % materiálů výrobu nových výrobků.

SAKO Brno, ve spolupráci s městem Brnem, realizuje několik projektů na předcházení vzniku odpadu. Na šesti sběrných střediscích je realizován projekt Re-use, kam mohou občané odložit funkční věci, které už doma nepotřebují. Věci z Re-use místa si může kdokoliv odkoupit za symbolické ceny a výtěžek z prodeje potom poputuje na veřejnou sbírku s názvem „Květiny pro Brno“, která podpoří výsadbu a údržbu květinových záhonků ve městě. Projekt Re-nab je zaměřen na sběr nábytku a projekt Retro-Use dává šanci věcem vyrobeným před rokem 1989.

„Podstatou projektů je změnit nákupní chování společnosti. Díky projektům šíříme myšlenku omezení konzumu a spotřeby a vedeme občany k tomu, aby se zamysleli nad nutností výměny starých věcí a nakupování nového zboží. S tím jde ruku v ruce pozitivní dopad na životní prostředí,“ říká předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.

„Zájem lidí darovat nepotřebné předměty každým rokem roste, výhodou je umístění Re-use míst v rámci Sběrných středisek odpadů, kde mohou pracovníci návštěvníkům doporučit odložení věcí k opětovnému použití místo jejich vyhození,“ dodává Filip Leder. Do sběrných míst chodí nakupovat lidé různých věkových kategorií i sociálních skupin. Zájem o předměty mají především studenti a mladé rodiny. Stejně tak je zájem ze strany umělců či organizátorů různých osvětových akcí, například při vybavování kavárny, pořádání festivalu, při výběru předmětů do muzeí či divadel.