Brno, 9. září 2020 – Hrad Špilberk čeká už tento víkend největší událost sezóny. Tradiční akce „Špilberk žije“ se bude konat už po osmé. Letos si návštěvníci užijí převratnou atmosféru 17. století, kdy se Špilberk změnil z chátrajícího královského hradu na nedobytnou barokní pevnost. Muzeum města Brna chystá na Špilberku bohatý program pro celou rodinu – soutěžní hru pro děti, historické ukázky, speciální prohlídky či jarmark. Nahoru sveze návštěvníky autobus. Událost „Špilberk žije i po Bílé hoře“ se koná už tento víkend, 12. a 13. září vždy od 10 do 18 hodin.
Největší událost sezóny na Špilberku se blíží. Navzdory nedávné koronavirové uzavírce se tradiční akce „Špilberk žije“ koná i letos. Její osmý ročník se tematicky vrátí do roku 1620, protože uplyne 400 let od nechvalně proslulé bitvy na Bílé hoře. Ačkoli se odehrála daleko od Brna, její důsledky dolehly i sem: Špilberk se v době pobělohorské začal přestavovat z pomalu chátrajícího královského hradu na nedobytnou barokní pevnost. Tuto převratnou dobu a atmosféru 17. století připomenou organizátoři z Muzea města Brna bohatým programem, který chystají po celém areálu hradu Špilberku. Pořadatelé navíc budou v dobových kostýmech.
Do všech koutů Špilberku zavede děti velká soutěžní hra „Hrdý Brňan“. Při plnění zábavných úkolů se seznámí s významnými osobnostmi 17. století. Pokud zdárně projdou všechna stanoviště, dočkají se malé odměny. Dospělé zaujmou třeba speciální komentované prohlídky útrob jihozápadního bastionu, který je běžně přístupný pouze na objednání. A to není vše – ve všech částech Špilberku se o víkendu bude něco dít.
Na západní kurtině se usadí vojenský tábor s koňmi, na trávníku na jihozápadním bastionu zase budou k vidění draví ptáci – na Špilberku se představí vůbec poprvé. Na dělovém bastionu návštěvníci zhlédnou ukázky z bitvy na Bílé hoře i ukázky ze švédského obléhání Brna. I na velkém nádvoří bude na co koukat – soubor Keltik tam odehraje pohádku O chytré princezně, vystoupí tam také hudební skupina Calata. Rušno bude i jinde na hradě. Malé nádvoří zaplní stánky s občerstvením, prostor nad východním příkopem zase řemeslný jarmark. Otevřené budou i vybrané stálé expozice, své práce představí také žáci z Ateliéru Studánka.
Cestu nahoru na hrad Špilberk lidem o víkendu usnadní autobus. Organizátoři také vzhledem k aktuální situaci myslí na bezpečnost všech návštěvníků. Většina programu se odehraje venku, po celém areálu budou k dispozici dezinfekce. U komentovaných prohlídek bude omezená kapacita, v interiérech se bude dbát na rozestupy. Přesto všechno ale organizátoři slibují spoustu zábavy a pohody. Stejně jako Špilberk žil i po Bílé hoře, tak dnes Špilberk žije i po covidu.
Foto: archív MuMB