Brno, 20. dubna 2021 – Během výkopových prací pro drenáž na západní kurtině hradu a pevnosti Špilberk byl v hloubce přibližně jednoho metru pod současným povrchem objeven doposud neznámý kus kamenné zdi. Nález je pozoruhodný z několika důvodů.

„Díky použitému stavebnímu materiálu a způsobu provedení víme, že zeď byla postavena spolu s celým středověkým hradem – tedy někdy po polovině 13. století. Řadí se tak tedy k nejstarším nálezům, které můžeme na Špilberku najít. Samotné místo nálezu je taktéž velkým překvapením. Nenachází se totiž v areálu hradu, ale je vzdáleno asi 25 metrů od jeho obvodové hradby. Nález tak dokazuje, že Špilberk měl již v době svého vzniku mohutné předsunuté opevnění,“ uvedla Alena Šedivá z Muzea města Brna.

zed na spliberku objev brno

Původní podobu stavby, jejíž kus se podařilo odkrýt, není známa. Stejně tak neznáme ani původní šířku zdi, neboť část byla zcela zničena mladšími přestavbami. „Dochovaná šířka měřící dva metry však nenechává na pochybách, že se jednalo o masivní stavbu obranného charakteru. Dosavadní výzkumy naznačují, že právě zde, v těsné blízkosti dnešní brány z ulice Úvoz, se nacházela vnější brána středověkého Špilberku. Touto bránou musel návštěvník nejprve projít, aby se dostal k mostu přes příkop a následně vnitřní branou do samotného hradu. Je proto pravděpodobné, že objevený kus zdi může být právě pozůstatek vnější Špilberské brány,“ dodala Šedivá.

nova zed spilberk archeologie nalez

Foto: archiv MuMB