Brno, 31. května 2024 - Uplynuly dva měsíce od plného zpřístupnění areálu Vodojemů Žlutý kopec. Svou cestu si do nich za tuto dobu našlo téměř 25 tisíc návštěvníků. Provozovatel TIC BRNO se připravuje nejen na letní nápor turistů, ale s partnery chystá první kulturní akce pod značkou #VodojeMyArt. Ta se soustředí na naplňování vodojemů uměleckými intervencemi různého zaměření.
„Březnový zahajovací víkend se speciálními audiovizuálními instalacemi byl velmi úspěšný, navštívilo jej 6 614 lidí, v běžném provozu od konce března pak do vodojemů zavítalo 18 061 návštěvníků. Od června prodlužujeme o den otevírací dobu a budeme mít otevřeno denně kromě pondělí. Zvyšujeme také počet prohlídek s průvodci hned na 8 denně. Dále mají návštěvníci možnost prohlédnout si vodojemy v klidu a nerušeně sami, s audioprůvodcem, kterého máme kromě češtiny i v angličtině, němčině a polštině. Projdete si s ním celý areál svým vlastním tempem a atmosféru vodojemů můžete čerpat, jak dlouhou chcete,” vyzdvihla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. „Naším dlouhodobým záměrem je pravidelně otvírat prostory vodojemů kulturním site specific projektům, které budeme prezentovat pod značkou #VodojeMyArt. V přípravách jsou dlouhodobé instalace i jednorázové akce z oblasti hudby, divadla, tance, audivisual-art a další. Jsme v kontaktu s celou řadou umělců a pořadatelů kulturních akcí.”
Úplně první akce ve vodojemu se uskutečnila v úterý 28. května. Vyprodaný koncert Brno Contemporary Orchestra s názvem Samá láska přinesl několik současných hudebních skladeb, z toho tři složené přímo na míru vodojemům. Jejich autory byli tři čeští komponisté: Petr Hromádka a jeho skladba Underground, Psí víno pro ensemble, cink a kapající vodu od Naomi Savkové a Vodovjemy Tomáše Šenkyříka. Očekávání pořadatelů se naplnila a dojmy prvních návštěvníků koncertu v temných a majestátních prostorách druhého cihlového vodojemu byly velkolepé.
Site specific koncerty šité na míru podzemním katedrálám jsou v plánu také v rámci festivalu Brno ŽIVĚ: s podtitulem Session 56 sec. Od června do září se jednou měsíčně stane jedna z nádrží betonového vodojemu hudební laboratoří, ve které budou muzikanti utvářet skladby s využitím její 56sekundové ozvěny. Tyto akustické show budou rozšířením zážitku pro ty, kteří si zakoupí na ten den celodenní vstupenku do vodojemů bez průvodce a přijdou hodinu před koncem otevírací doby. Vystoupí například DJ Tom Holič, saxofonisté Petri Herzanen a Pavel Zlámal, nebo violoncellistka Dorota Barová. První koncert vás čeká 12. června od 17:00.
Od úterý 25. června se v betonovém vodojemu objeví nová verze audiovizuální instalace Critical Level od spolku SVITAVA - transmedia art lab (Jiří Suchánek a Petr Bradáček), jejíž první podobu jste mohli vidět již na otevíracím víkendu. V temných zákoutích betonového chrámu zažijete laserové projekce a hudbu pracující s prostorem vodojemu.
Na podzim jsou ohlášeny další dvě akce. Brněnská filharmonie připravuje Expozici nové hudby –kompoziční projekt mladých českých autorů, který zohlední zvukově-akustická specifika podmanivého nekonvenčního prostoru. Potřetí se zde zopakuje také velmi úspěšný audiovizuální festival Prototyp.
„Chceme plně využít potenciál vodojemů, obohatit jejich návštěvu o umělecké zážitky a dát návštěvníkům důvod se sem vracet při různých příležitostech. Těším se, jak budeme poznávat s každým dalším uměleckým projektem možnosti těchto mimořádných prostor, které vedle obrovského potenciálu nesou také řadu zcela konkrétních technických omezení. Chceme vodojemy naplnit tóny, světlem, výtvarnými objekty, zkrátka uměleckými aktivitami, tak, abychom uchopili magii prostor, která je mimořádná v celosvětovém měřítku. Je to výzva nejen pro nás, ale také pro umělce samotné. Otvíráme si postupně cesty k umělcům, kteří by měli zájem na této naší dlouhodobé vizi spolupracovat. Každý takovýto projekt je jedinečný a vzniká v tvůrčí diskusi nás a uměleckých partnerů,” uzavřela Jana Janulíková.
Zdroj a foto: TIC BRNO, Petr Ryp