Brno, 12. srpna 2024 - Neobyčejný zážitek, který se dotkne hned několika smyslů. Přesně to návštěvníkům nabízí nová multimediální expozice v kostele sv. Jakuba, která je otevřená ve zkušebním provozu od začátku srpna. Mohutný prostor pod střechou chrámu v sobě skrývá holografickou projekci, 430 světel a působivý prostorový zvuk. Prostřednictvím těchto moderních technologií budou návštěvníci moci zažít různé příběhy.
Tím prvním je expozice, která představuje historii kostela sv. Jakuba. Je otevřena každý den od 10 do 22 hodin mimo bohoslužby. Vstupenky lze zakoupit online na webu visitjakub.cz nebo na místě. Kromě nové expozice si mohou návštěvníci vyzkoušet i netradičního videoprůvodce interiérem a exteriérem kostela, ve kterém jim jakubské zajímavosti a tajemství představí brněnští herci.
Nová expozice má ambici stát se jedním z nejnavštěvovanějších cílů pro turisty i Brňany, kteří hledají zajímavé cíle pro své výlety či poznávání města. “Naším cílem bylo využít naprosto unikátní krovy kostela sv. Jakuba a zpřístupnit je široké veřejnosti. A zároveň toto starobylé dílo architektů a mistrů tesařů lidem představit překvapivou a moderní formou. Všechny Brňany i návštěvníky našeho města proto zveme do expozice, ve které se ponoří do fascinujícího vizuálního a zvukového zážitku. Zároveň si mohou projít kostel, který je lidem otevřen pro každodenní bohoslužby, ale také na krátkou návštěvu během dne. Je možné se tady na chvíli ztišit, zastavit, pomodlit, něco se dozvědět, nebo si třeba jenom vychutnat krásnou architekturu,” říká farář kostela sv. Jakuba Jan Pacner.
První připravená expozice příchozí provede historií kostela od jeho románských počátků až po současnost. “V prvním příběhu se stanete svědky dramatických událostí, které zkoušejí pevnost a odhodlání této jedinečné stavby a obyvatel města Brna. Objevíte její architektonickou krásu a určitou tajuplnost,” vysvětluje člen ekonomické rady farnosti Jan Lerche. Dodává, že autorský tým plánuje vytvářet další příběhy, aby se lidé do expozice rádi vraceli. “Celou výstavu jsme chystali právě ty tři roky, kdy byl kostel rekonstruován. Byl to kreativní, ale i velmi složitý proces. Rádi bychom, aby si v budoucnu návštěvníci mohli vybrat z různých tematicky zaměřených expozic, tak aby si každý přišel na své. Další příběh chystáme už na letošní advent, ale jeho téma ještě ponecháme zahaleno tajemstvím,” prozrazuje člen týmu Jan Lerche.
Technicky i umělecky celou expozici zpracoval tým multimediálních architektů VISUALOVE, kteří v Brně stojí za dalšími výraznými projekty, jako je například právě probíhající výstava planet na Kraví hoře. Dvě velkoformátové holografické projekce zavedou návštěvníky do historie kostela a krovu. Prostřednictvím abstraktních i realistických obrazů a symbolů budou moci prožívat dramatický příběh, který je umocněn speciální světelnou show složenou ze 430 světel a originálním 16-ti kanálovým prostorovým zvukem. “Tento poutavý audiovizuální zážitek vás obklopí a vtáhne do děje, kde budete mít pocit, že jste součástí samotné historie. Objevíte tak kostel z nových perspektiv a stanete se součástí jedinečné vizuální a zvukové show,” vysvětluje Jan Machát za tým VISUALOVÉ.
Vstupenky do expozice ve zkušebním provozu stojí 190 Kč pro dospělé a 110 Kč snížené vstupné.
Lidé se mohou těšit i na videoprohlídku interiéru a vstup do svatojakubské věže
Kromě expozice na návštěvníky v kostele sv. Jakuba čekají i další novinky. Pro prohlídku přízemí kostela, jeho exteriéru i interiéru mohou využít moderního videoprůvodce, kterým provázejí herci působící na předních brněnských divadelních scénách. Příchozí se tak u Jakuba budou lépe orientovat a díky průvodci prožijí návštěvu v klidu a nic jim neujde. Základní průvodce je ke stažení zdarma. Prémiová verze videoprůvodce je v ceně vstupenky. V kostele je průvodce pohodlně ke stažení díky rychlé wifi zdarma.
Začátkem podzimu přibude další velká zajímavost. Návštěvníci expozice se budou moci vydat na věž, kde dokončujeme vyhlídku z výšky 43 metrů. Po cestě si budou moci prohlédnout mohutné svatojakubské zvony a hodinový stroj.
Výtěžek ze vstupného slouží k pokrytí úvěru na rekonstrukci chrámu
Expozice vznikla při rozsáhlé rekonstrukci kostela sv. Jakuba, která se konal v letech 2022 - 2024. Náklady pokryla z necelých 70 % dotace z evropských fondů, finančně se na opravách podílelo z 6 % i město Brno. Na vybudování expozice přispěl částkou 3,5 milionu korun Jihomoravský kraj. Velké poděkování patří také všem sponzorům stavby a drobným dárcům. Farnost financuje z vlastních zdrojů 25 %, což je bezmála 40 milionů korun. Na rekonstrukci si vzala bankovní úvěr v celkové výši 35 milionů korun, které spolu s půjčkami od drobných přispěvatelů nyní postupně splácí.
„Výtěžek z návštěvnických prohlídek použijeme na splácení úvěru, který jsme si jako farnost museli kvůli nutným vícepracím vzít. Celkově vyšla rekonstrukce na zhruba 164 miliony korun (vč. DPH). Finance navíc si vyžádal horší stav některých opravovaných prvků. Bylo nutné například vyměnit více shnilých trámů v krovech, než předpokládal průzkum před rekonstrukcí. Problematické byly rovněž kamenné prvky na fasádě,“ dodává Lerche.
Zdroj a foto: Visitjakub.cz