
Brno, 6. května 2025 - Nově upravené veřejné prostranství na třídě Kapitána Jaroše v Brně přivítalo začátkem května první návštěvníky. Zájemci si mohli užít pestrý celodenní program, včetně komunitní cyklojízdy, hudebních vystoupení, slavnostního přestřižení pásky nebo panelové diskuze s odborníky. Pěší zóna ústící do ulice Milady Horákové od té doby ukazuje, jak může dočasná proměna významné městské třídy obohatit zdejší život.
Začátek května přinesl Brnu i centrální městské části novou klidovou zónu s místy k posezení i ke hře. Akce Otevři Jarošku mohla díky úpravám návštěvníkům představit veřejné prostranství, které bude přibližně tři roky nabízet nové pobytové prvky, designové osvětlení nebo květníky s keři a trvalkami. Oživen barvou byl i stávající asfaltový povrch, do společné malby měla šanci zapojit se během dubna také veřejnost.
„Jsem ráda, že se potvrdilo, jak dobře může veřejný prostor ve stínu lipové aleje fungovat. A krásně to ukázala právě akce Otevři Jarošku. Je důležité, aby provoz a akce na Jarošce probíhaly v souladu s potřebami návštěvníků i místních obyvatel. Proto jsme nastavili jasná pravidla pro údržbu veřejného prostoru i respektování nočního klidu,“ shrnuje Ludmila Oulehlová, 1. místostarostka městské části Brno-střed.
Radní pro územní plánování města Brna Petr Bořecký vyzdvihl význam projektu i jeho širší dopad: „Oceňuji každý projekt, který v Brně pomáhá s vylepšováním veřejných prostranství. Vzhledem k zájmu veřejnosti bychom chtěli obdobné proměny realizovat i na jiných místech. Zpětná vazba z třídy Kapitána Jaroše tak poslouží jako důležitý podklad pro rekonstrukci celé ulice, ale také kultivaci dalších městských ulic a podporu života ve veřejném prostoru.“
„První květen byl teprve začátkem. Zveme k návštěvě všechny, kdo se na místo ještě nebyli podívat, především zájemce o kvalitní veřejný prostor. Přijďte si novou podobu Jarošky vyzkoušet a užít,“ vyzval vedoucí oddělení Veřejný prostor z Kanceláře architekta města Brna David Zajíček. A zároveň dodal: „Celý projekt Oživení Jarošky jsme pojali jako zkoušku tzv. taktického urbanismu. S pomocí dočasných úprav ověřujeme, jak je prostor skutečně používán. Během následujících tří let tak chceme získat hlubší porozumění lokalitě, změny průběžně vyhodnocovat a teprve poté se získanými znalostmi připravit finální rekonstrukci celé ulice. Cílem je získat podobu šitou na míru potřebám lidí.“
Zdroj a foto: TIS MMB