Od ledna do února měli obyvatelé Brna možnost vyjádřit své názory na stávající i budoucí podobu Římského náměstí. Komunikaci s veřejností včetně ankety měla na starosti společnost Partnerství, která výsledky předala zástupcům Magistrátu města Brna. Ankety se zúčastnilo 391 Brňanů, přičemž 113 z nich odpovídalo v písemné a 278 v elektronické verzi na internetu. Z těch, kdo vyplnili identifikační údaje, bylo padesát procent mužů a padesát procent žen. Výrazně nejvíce hlasujících bylo přitom ve věku 16 až 30 let (téměř 46 procent).
Z výsledků ankety vyplynulo, že Římské náměstí je vnímáno jako jedno z nejcennějších historických míst Brna, jehož potenciál klidového místa v centru zůstává nevyužit. Převládá nespokojenost s jeho vzhledem, údržbou a příležitostmi pro pobyt. Plocha náměstí je vnímána převážně pouze jako průchod mezi brněnskými třídami. Náměstí podle respondentů trápí řada problémů, mezi něž patří zejména chátrající budova kláštera, nevzhledná tržnice nebo nekontrolované parkování.
Občané města by uvítali citlivou úpravu náměstí a doplnění o kašnu a možnosti k sezení. Rádi by také na náměstí viděli prvky, které by dotvářely jedinečnost místa – jako jsou obnovené sluneční hodiny, připomínka židovské historie místa či vodní nebo výtvarný prvek na hraní. Prostor náměstí vybízí k pořádání příležitostných trhů, pokud by bylo zajištěno estetické řešení stánků, vhodný výběr prodejního zboží a celková kultura prodeje. Na náměstí by tak mohl probíhat třeba trh řemeslných výrobků, „bleší“ či květinový trh nebo trh bioproduktů. Prostor v současnosti nevyužívaného vnitrobloku by však občané viděli nejraději jako klidové místo se zelení nabízející posezení a vyžití pro maminky s dětmi. Podmínkou ovšem je zabezpečení místa proti vandalismu.
Kompletní výsledky analýz budou sloužit jako podklad pro vyhlášení veřejné architektonické soutěže. Jednotlivé návrhy budou mít občané možnost opět posoudit na podzim. S opravou náměstí by se mělo začít v roce 2012. Čerpat se má i z evropských dotací.