Brno, 30. července - Pokud vás v letních měsících neláká výlet na loděmi zcela přeplněnou Vltavu či někam do neméně přeplněného akvaparku, a přesto byste si rádi naplno užili vodních radovánek, zapřemýšlejte o Slovinsku! Tento neprávem opomíjený stát, kterým většina Čechů pouze projíždí do Chorvatska, přitom nabízí zážitky, na které budete dlouho vzpomínat.
Co tak vyjet na víkend na divokou řeku Soču či si dopřát přírodní skluzavky ve strmých kaňonech v okolí městečka Bovec u italsko-slovinských hranic, kam z Brna dojedete za pouhých sedm hodin?
Autor: Kryštof Turek, foto: autor a Michal Kůra
Záchranné vesty nejsou na řece Soče pro okrasu – v některých místech dokáže být pěkně divoká., Sami se na ni nevydávejte – vzhledem k tomu, že leží na hranici Triglavského národního parku, budete potřebovat na raft certifikovaného průvodce. Zapůjčení raftu včetně vybavení pořídíte kolem 35 eur za osobu. Při jízdě vás nádherné výhledy, divoké peřeje a průzračná voda, kterou můžete pít podle libosti.
Cestou k pramenu řeky Soče se budete muset párkrát držet ocelových lan. Odměnou vám bude skalní vývěr s neuvěřitelně modrou vodou a možná zde i v letních vedrech zastihnete zbytky sněhu. Ale barva vody alpských řek vás nikdy neomrzí – na tu si zkrátka nezvyknete.
Helmy, sedací úvazek a tlustý neoprén. Takové je nezbytné vybavení pro každého, kdo chce okusit kouzlo canyoningu. Pro začátečníky je nejvhodnější kaňon Sušec, jehož důkladná prohlídka vám zabere pěkných pár hodin. Při slaňování vodopádu či při skocích do hlubokých tůních či jízdě po přírodních skluzavkách vám však adrenalin vyskočí na maximum! Výlet do kaňonu s průvodcem a zapůjčením veškerého vybavení stojí kolem 50 eur.
Jezero Lago di Predil v Itálii vás uvítá těsně před tím, než vyjedete poslední stoupání úzkými serpentinami na slovinskou hranici. To už dávno budete mít za sebou Vídeň, Vilach i alpské tunely. Dopřejte si v něm příjemné osvěžení na konci cesty kousek před cílem vaší cesty, slovinským Bovcem!
Pevnost Kluže nad soutěskou řeky Korytnice stojí na strategickém místě průsmyku Predel na slovinsko-italském pomezí. Je jednou z mála udržovaných alpských rakousko-uherských pevností a při její návštěvě si možná naplno uvědomíte, v jak náročných podmínkách se v první světové válce muselo bojovat. Kolik vojáků asi nepřežilo lezení ve vánici po svislé ferratě směrem k vyšším bunkrům?