
Brno, 29. ledna 2014 - Morava má se Skotskem překvapivě hodně společného. Ostatně kde jinde naleznete na malém kousku země tolik palíren? U nás pálíme z ovoce, Skoty naopak ve světě proslavila pálenka z ječmenného sladu zrající v dubových sudech – ano, pravá jednosladová skotská whisky.
Co se týče srovnání našich malých pěstitelských pálenic a skotských palíren whisky, šlo samozřejmě o lehkou nadsázku. Příhodnější by snad srovnání s vínem. U nás rozlišujeme vína podle oblasti vzniku – a stejně tak je to i u skotských whisek. A zatímco na chuti vína se podílí i půdní podloží, whisky dodává jednu z chutí použitá voda. Například v těch z oblasti Islands, tedy skotských ostrovů, opravdu ve vůni i chuti ucítíte nezaměnitelné tóny moře.
Jak se tedy ve skotských whiskách vyznat? „Nejznámější whisky na našem trhu jsou whisky míchané, tzv. blended. Jsou míchané z jednosladových whisek a zároveň je přidávána tzv. obilná whisky, která nedosahuje takových kvalit jako jednosladová. Zastoupení obilné whisky v blended whiskách může být například 70 %. Pokud chcete ochutnat jednosladovou whisky, na etiketě hledejte označení single malt," vysvětluje Vladimír Fogl z brněnského Whisky Baru Valevil.
Skotské single malt whisky jsou vyrobeny z jednoho druhu ječmenného sladu, sušeného většinou nad rašelinovým kouřem, a destilovány v obrovských měděných kotlích. Poté zrají v dubových sudech. „Minimální a zákonem určená doba zrání alkoholu, který se dále může nazývat whisky, jsou tři roky. Maximální doba zrání není určena, nicméně je třeba brát v potaz například to, že po šedesáti letech by nám, kvůli vypařování vody i alkoholu, v sudech mnoho whisky nezbylo," podotýká Fogl s tím, že osobně preferuje whisky staré 10–25 let.
Právě zrání sudech, kromě použité vody, dodává whiskám barvu a jednu z typických chutí. Počáteční destilát je totiž naprosto čirý. „Vždy se používají sudy dubové. Z velké části po bourbounu, tedy sudy z amerického bílého dubu, a dále také sudy po sherry, vínech a například i rumech," říká Fogl.
A jak si „skotskou" nejlépe vychutnat? Určitě pěkně pomalu, na několik doušků, ze správně tvarované skleničky, v pokojové teplotě a ničím neředěnou. „Neexistuje žádný soubor pravidel jak nejlépe pít whisky, nicméně měl bych několik doporučení. Kostka ledu ve whisce stáhne její aroma a chutě a nelze si ji tedy dostatečně vychutnat. Dáte-li si ji se sodou 1:1, ta ji zředí a dodá bublinky v takové míře, že úplně změní jakýkoli charakter whisky. Na whisky doporučuji použít sklenku, která je tvarově vespod širší a oblá, aby se v ní mohla rozvinout vůně a chuť, a nahoře naopak užší, aby charakter whisky rychle nevyprchal," dodává Fogl.
Kryštof Turek
Skotské single malt whisky
|
|