Na ostrově můžeme nalézt několik zvláštních druhů stromů, jako jsou tzv. lahvovníky, okurkovníky, myrhovníky a kadidlovníky. Vzhledem k tropickým teplotám a velkým zásobám podzemní vody si tyto stromy vytvořily ve svém kmeni svérázný zásobník, jakýsi sud s vodou, na jehož vrcholku se zelená či červená ta či jiná botanická specialita (např. Pouštní růže).

Wadi Dirhir poskytuje v úmorném horku koupání ve sladkovodních jezírcích s chladivou vodou a možnost se vyblbnout na přírodní skluzavce potažené mechem. Jezírka zde vytvářejí malé bazénky, kde si po vydatném treku můžete nejlépe vychutnat odpočinek.
Východní konec severního pobřeží je tvořen vápencovými stěnami, které skrývají řadu úchvatných jeskyní. Největší z nich se jmenuje Hoq. Kromě příjemného chládku vám nabídne nádherný výhled na nekonečný Indický oceán s bělostnými plážemi. Cestu vám ukáže povinný domorodý průvodce z rybářské vesnice Terbak ležící pod těmito stěnami.
Na ostrově, a snad v největší koncentraci poblíž laguny Detwah, na vás vykouknou hlavně rezivějících sovětských tanků. Pocházejí z dob, kdy Jižní Jemen pod taktovkou Sovětského svazu prováděl pokus o socialistický stát v arabském prostředí.

Vonná pryskyřice získávaná z kmene kadidlovníku se používá hlavně jako vykuřovadlo přes 5 000 let. Kadidlo je známé z bible jako dar tří králů Ježíškovi a bylo používáno již v dobách antiky. Ve starém Egyptě se používalo při balzamování mumií. Kadidlo bylo tak vzácné, že se vyvažovalo zlatem. Z pryskyřice stromu se získává destilací cenný olej, který se používá především v aromaterapii. Uklidňuje nervy, pomáhá při stavech úzkosti a také při nervozitě.

Hadibo je hlavním městem a je ve stavu nekonečného odpočinku, stejně jako celý ostrov. Všudypřítomné kozy bloumají po hliněných silnicích a celkový klid rozhodně nenavozuje pocit, že jste v hlavním městě.

Koza sokotránská – zvláštní biologický druh, který se vyvinul ve specifických podmínkách Sokotry. Živí se mladými dracénami a v mém případě trenýrkami. Městská odnož si sedne v restauraci na židli vedle vás, aby mohla užírat z vaší chlebové placky, v noci spí zásadně uprostřed silnic, takže je musíte buď přenést, anebo přejet.

Od ubytování na Sokotře nic moc nečekejte. Nejlépe poslouží stan ve volné přírodě (v tom případě počítejte s velkou zásobu pitné vody a jídla) nebo malá síť kempů.

Moře je čisté, průhledné a blankytně modré. Jsou tu pláže se sněhobílým korálovým pískem, který na jedné straně stoupá až k vrcholům hor a na druhé straně tvoří až sto metrů dlouhé dno moře. Pláže Sokotry jsou domovem velkých žlutých krabů, kteří si zde hloubí své nory a vyhrabaný písek tvoří malebné minipyramidy.

Velká část souostroví je výhradně písečná a teploměr se tu šplhá k úmorným teplotám. Nádherná krajina ovšem dává na vedro zapomenout. Mořské vlny omývají neposkvrněné bílé pláže a mlhy mění pohoří Haggier v přepychové zelené louky a lesy, kde 1 600 metrů vysoké vrcholy vytvářejí zdání, že se zařezávají do mraků.

Jako prehistorický monument vypadá strom Dračí krve (Dracaena cinnabari), jehož gigantické větve vytvářejí tvar houby či deštníku. Má červenou mízu, kterou Sokotřané sbírají a užívají jako antiseptikum, medikament a barvivo. Již římští válečníci se potírali mízou Dračího stromu, a když byli zraněni, rána se vyčistila a rychle zahojila.

Sup mrchožravý je vzácný pták s holou neopeřenou tváří a se silným, na konci zahnutým a zašpičatělým zobákem. Požírá menší mršiny nebo loví kobylky a menší hlodavce. Ve starověkém Egyptě byl vysoce uctíván, neboť zpodobňoval bohyni Nechbet, ochránkyni Horního Egypta, po sjednocení Egypta také ochránkyni faraónů.

Blankytně modré oko laguny Detwah je snad nejkrásnější na Sokotře. Má nádhernou modrozelenou barvou s písečnou kosou, která ji odděluje a chrání před vlnami Indického oceánu.

Na severním pobřeží Sokotry narazíme na monumentální, dunám podobné útvary z písku navátého na pobřežní skály. Bělostný sokotránský písek je korálového původu a byl navátý během miliónů let každoročními silnými monzuny. Zde můžete narazit i na cedulku od jemenského ministerstva cestovního ruchu Photograph Point, to aby náhodou některý z těch mála turistů, co Sokotru už objevili, neodjel domů bez té správné fotky...