Brno, 15. dubna 2014 - Ostrov Sokotra se nachází jihovýchodně od Jemenu, poblíž východního pobřeží Somálska. Díky své prehistorické fauně a flóře je klasifikován jako pokladnice světového přírodního bohatství.
Tady se z okurek stávají stromy a prapodivné rostliny ve tvaru deštníku krvácejí pryskyřici intenzívní rudé barvy. Před deseti milióny let se ostrov oddělil od Afrického rohu a od té doby jako by se tu zastavil čas. Právem jej můžeme nazývat Galapágy Indického oceánu. Není tedy divu, že celý ostrov Sokotra byl v roce 2008 zapsán na seznam UNESCO.
Tento ostrov je po několik měsíců v roce kvůli silným monzunovým větrům a rozbouřenému moři skoro odříznut od běžného života. V roce 2004 tu zaznamenali 400 turistů, ale od doby, co byla vybudována nová přistávací dráha, zájem leteckých a cestovních společností roste. I přes rapidně se zvyšující počet návštěvníků však Sokotra stále zůstává především unikátním ekosystémem a domovem rybářů a pastevců, který stojí rozhodně za návštěvu, a to co nejdříve, než bude turisty pohlcen.
Ing. Michal Franta
Na ostrově můžeme nalézt několik zvláštních druhů stromů, jako jsou tzv. lahvovníky, okurkovníky, myrhovníky a kadidlovníky. Vzhledem k tropickým teplotám a velkým zásobám podzemní vody si tyto stromy vytvořily ve svém kmeni svérázný zásobník, jakýsi sud s vodou, na jehož vrcholku se zelená či červená ta či jiná botanická specialita (např. Pouštní růže).
Velká část souostroví je výhradně písečná a teploměr se tu šplhá k úmorným teplotám. Nádherná krajina ovšem dává na vedro zapomenout. Mořské vlny omývají neposkvrněné bílé pláže a mlhy mění pohoří Haggier v přepychové zelené louky a lesy, kde 1 600 metrů vysoké vrcholy vytvářejí zdání, že se zařezávají do mraků.
Blankytně modré oko laguny Detwah je snad nejkrásnější na Sokotře. Má nádhernou modrozelenou barvou s písečnou kosou, která ji odděluje a chrání před vlnami Indického oceánu.
Na severním pobřeží Sokotry narazíme na monumentální, dunám podobné útvary z písku navátého na pobřežní skály. Bělostný sokotránský písek je korálového původu a byl navátý během miliónů let každoročními silnými monzuny. Zde můžete narazit i na cedulku od jemenského ministerstva cestovního ruchu Photograph Point, to aby náhodou některý z těch mála turistů, co Sokotru už objevili, neodjel domů bez té správné fotky...