Vezměte asi tisíc kilometrů čtverečních a přidejte ingredience: vodu, slunce a především víno. Okořeňte dle libosti zdravým pohybem či relaxací. Servírujte s místními specialitami. Tak chutná Břeclavsko. Kraj, kde moravská pohostinnost nezná mezí.
Každé místo má své kouzlo. Mikulov s dominantou zámku a Svatého kopečku obkroužený bílými svahy Pálavy. Valtice překypující památkami, sklípky a vinicemi. Lednice s pohádkovým zámkem, parkem plným zábavy, tajemnou Dyjí a dvěma lázeňskými domy. Malé obce rozeseté v rovině i na svazích, propojené cyklostezkami i pohledy z rozhleden. Rybníky s trofejními rybami a bezpočtem ptactva. To a ještě víc najdete v nejjižnějším koutě Moravy.
Svatý kopeček - Mikulov, foto: Nešporová
Mikulov s elegancí sobě vlastní snoubí památky s vínem, gastronomií a uměním. Dominantou je zámek s terasovou zahradou, který na něj z kopce dohlíží a dodává městu italský šmrnc. Kromě mnoha expozic a výstav v něm najdete i obří sud na více než 100 tisíc litrů vína! Vydat se můžete po stopách známého rabiho Löwa, autora tajemného Golema, do bývalé židovské čtvrti se synagogou, mikve a židovským hřbitovem i do Dietrichsteinské hrobky. Malým výšlapem je výstup na Kozí hrádek, větším na Svatý kopeček. Cestu na něj lemují zastavení křížové cesty. Zdejší TIC vám rádo zprostředkuje relaxační pracovní terapii ve vinohradu s motykou v ruce, završenou večerní siestou s pohárkem vína nad největším moravským rybníkem Nesytem. Vinařství je v Mikulově nepřeberně, z toho dva vítězové prestižní soutěže Vinař roku, takže je z čeho vybírat. Červenec je zasvěcen výtvarnému sympoziu Dílna, v jejímž průběhu můžete vidět výtvarníky v akci i díla z předchozích ročníků v plenéru města. Konec srpna patří přehlídce alternativní hudby Eurotrialog. Vždy druhý víkend v září se počet podpálavského centra obyvatel zněkolikanásobí kvůli Pálavskému vinobraní. Proudem teče víno i burčák a vše je podmalováno bohatou nabídkou kultury, ale i výstupem na Svatý kopeček či Mistrovstvím ČR v rozeznávání vůní ve víně.
Sabráž, foto: Hasilová
Pálava svítí do daleka bílými skálami a láká i svými stepmi, vinohrady na sluncem ozářených stráních, teplomilnými doubravami a luhy s letitými duby na břehu slepého ramene Dyje. Krásu této rozmanité a nevšední přírody umocňuje fakt, že leží uprostřed prastaré kulturní krajiny, která patří k nejdéle osídleným místům u nás. Kdo by neznal zdejší pravěká tábořiště lovců mamutů a světoznámou sošku Věstonické venuše. Více se o tom dozvíte v letos otevřeném archeoparku, terénní expozici lovců mamutů v Pavlově, nad nímž se tyčí Dívčí hrady a zdejší uličky s barokními vinařskými grunty a vinnými sklepy patří k nejkrásnějším u nás. V Klentnici se zase můžete projít k Sirotčímu hrádku či tajemným menhirům.
Valtické podzemí, foto: Grásgruber
Valtice jsou naším hlavním městem vína a památek v delikátním spojení. Barokní zámek patří k nejhezčím u nás a ujít si nenechejte ani park v anglickém stylu, prý nabitém pozitivní energií. Snad až na výstavu o mučení a útrpném právu, kterou najdete v Žabím sklepě. Rekonstruované zámecké divadlo kdysi konkurovalo vídeňské scéně a jízdárna je větší než ta na Pražském hradě. Tekutý poklad najdete v podzemí zámku v Salonu vín ČR, kde můžete ochutnat 100 nejlepších vín z celé republiky. Pěkný výhled do okolí je z kolonády Reistna na kopci Homole nad Valticemi, který je nejvyšším bodem Lednicko-valtického areálu. Valtické kulturní léto startuje už koncem června a končí o dva měsíce později. Muzeum železné opony i farní kostel na náměstí lákají na noční prohlídky. V Galerii Reistna bude každý týden hrát představení proslulé Dvorní divadlo ze sousedního Hlohovce. Podruhé se budou konat Vinařské meruňkové slavnosti, propojující gastronomii v hlavní roli s meruňkou a předhodové zpívání. V první polovině srpna si můžete užít Pivobraní, festival malých i velkých pivovarů, letos současně i v Lednici. Z Valtic do rakouského Schrattenbergu lze v srpnu cestovat kyvadlovou dopravou historickým autobusem v rámci 3. ročníku festivalu regionálních moravských a rakouských jídel, vína, kultury a sousedské přeshraniční pohody Víno bez hranic. A hned po prázdninách si víkendy zarezervovaly akce zdejšího burčákového podzimu.
Zámek Lednice, foto: Grásgruber
Lednice má jasnou dominantu v podobě pohádkového zámku. Jestli jste tam naposledy byli na školním výletě, je čas to napravit. Na výběr je ze čtyř prohlídkových tras, bez ohledu na venkovní počasí ve skleníku panují tropy a naopak zchladit se můžete procházkou parkem k jedinému minaretu u nás, případně k romantické umělé zřícenině Janohrad. Nefandíte pohybu? Nevadí, můžete tam dojet kočárem nebo lodí. A pokud vás to unavilo, zdejší dva lázeňské domy nabízejí dostatek procedur k relaxaci těla i ducha.
Valtice - Salon vín ČR, foto: Hasilová
Lednicko-valtický areál je nejrozsáhlejší krajina v Evropě a možná i na světě, která je dílem lidského ducha i rukou. Není divu, že od roku 1996 je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Do dnešní podoby přírodního parku ho zformoval rod Lichtenštejnů. Uměle vytvořený areál o rozloze více než 283 km2 je důmyslně a promyšleně poskládanou mozaikou parků, zahrad, rybníků, řek, alejí a lesů s mnoha zámečky, chrámy, kaplemi, obelisky a kolonádami. Za všechny jmenujme triumfální oblouk Rendez-vous, novogotickou kapli sv. Huberta zasvěcenou patronovi lovců, půlkruhovou kolonádu se sochami Tři grácie, empírový Nový dvůr, kde se dnes chovají koně, či Hraniční zámeček, jehož střed protíná bývalá hranice markrabství moravského a arcibiskupství dolnorakouského. Dejte si tu práci a seznamte se alespoň s některým z nich.
Valtické podzemí, foto: Grásgruber
Velké Bílovice prosluly krojovanými hody a zdejšími vinnými sklepy, kterých tu napočítáte na 650 a v sezóně je vždy v některých otevřeno díky akci Za vinařem do Velkých Bílovic. Vinařství je tu tak moc, že nezbývá, než si je nastudovat. Základním kritériem může být výběr mezi autentisty, tedy těmi, kteří se vrátili ke kořenům a vyrábějí vína jako jejich předkové přírodní cestou, a těmi, kteří se řídí moderními technologiemi.
PhDr. Zuzana Nešporová